Zachowaj Trzeźwy Umysł 2021

„Zachowaj Trzeźwy Umysł 2021.

W poszukiwaniu szczęścia”.

„Ludzie są na tyle szczęśliwi, na ile sobie pozwolą.”

Abraham Lincoln

Ludzie często postrzegają szczęście w kategoriach daru od losu, który możemy otrzymać, ale na który nie mamy wpływu. Tymczasem szczęściu należy czasem dopomóc. Niekiedy należy je po prostu zauważyć, docenić albo odnaleźć.

Sytuacja epidemiczna zmusiła placówki oświatowe do przejścia na prace zdalną. W efekcie oznaczało to izolację społeczną uczniów, a w konsekwencji tęsknotę za rówieśnikami oraz poczucie osamotnienia.

Celem kampanii jest zwrócenie uwagi uczniów na szczęście jako stan, który może się przejawiać w różnych aktywnościach życia codziennego.

Cele główne:

1. Budowanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych, które powodują ryzyko pojawienia się zachowań agresywnych i autodestrukcyjnych np. sięgania po alkohol, dopalacze, papierosy.
  2. Wyzwalanie pozytywnych emocji, czyli niwelowanie szkód psychicznych związanych z ograniczeniami nałożonymi w związku z pandemią.
  3. Nabywanie umiejętności budowania poczucia własnej wartości u dzieci i młodzieży.
  4. Ograniczenie podejmowania przez dzieci i młodzież zachowań ryzykownych (agresywnych i autodestrukcyjnych) będących wynikiem izolacji społecznej (rówieśniczej).
  5. Wspieranie działalności wychowawczej szkół i placówek oświatowych, w tym udostępnienie możliwości realizacji kampanii w trybie zdalnym.
  6. Edukacja rodziców i wsparcie ich w zakresie umiejętności wychowawczych.

Cele dodatkowe:

1. Integracja zespołów klasowych.
  2. Poznawanie swoich uczniów przez nauczycieli.
  3. Wspieranie pozytywnych wyborów życiowych.
  4. Kształtowanie zdrowych nawyków życiowych.

W trakcie obchodów Dnia Dziecka zostały przeprowadzone zajęcia z kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł: W poszukiwaniu szczęścia” w klasach I- VIII. Uczniowie z dużym zaangażowaniem przyjęli chęć uczestnictwa w konkursach „Szczęśliwe chwile, szczęśliwy dzień, szczęśliwe życie” . W galerii można zobaczyć kilka prac konkursowych wysłanych z naszej szkoły, tworzonych grupowo lub indywidualnie.

Przypominam, że chętni uczniowie nadal mogą wziąć udział w konkursie „Szczęśliwe chwile, szczęśliwy dzień, szczęśliwe życie” . Szczegóły wyjaśnią pedagodzy szkolni p. Grażyna Lewińska oraz p. Magdalena Kaczorowska.