Wycieczka do Skansenu rzeki Pilicy i bunkra w Konewce

W dniu 17.06.21r. klasa 7 z wychowawczynią i paniami A. Mazerant i M. Pokorą – Ciesielską zwiedziła trasę turystyczną „Bunkier w Konewce”, która powstała w 2005r.

Jest to jeden z czterech schronów kolejowych na terenie Polski. Obiekt wyjątkowy w skali Europy a nawet świata. Główny obiekt kompleksu w Konewce - żelbetowy bunkier - schron, ma długość 380m oraz przekrój ostrołuku mającego przy podstawie szerokość 15m i wysokość 9m, w którym między betonowymi peronami biegnie tor umożliwiający wjazd całego składu pociągu. Uczniowie zwiedzili również Nadpilickie atrakcje Tomaszowa Mazowieckiego: Skansen rzeki Pilicy i Niebieskie Źródła. Skansen Rzeki Pilicy powstaje od 2000 roku i jest pierwszym w Polsce muzeum na wolnym powietrzu poświęconym rzece. Podstawowym i konsekwentnie realizowanym założeniem Skansenu Rzeki Pilicy jest tworzenie placówki żywej, w której przyrodę i historię rzeki oraz przestrzeń kulturową, jaką ona wytworzyła, można poznawać wszystkimi zmysłami. Wiele eksponatów otrzymało w Skansenie Rzeki Pilicy „drugie życie”. Niebieskie źródła – rezerwat przyrody nieożywionej o wybitnych walorach krajobrazowych, położony w dolinie. Są to wywierzyska krasowe jedne z najciekawszych zjawisk krasowych w Europie. Główny kompleks wodonośny stanowią spękane wapienie jurajskie, z których wytryska woda przybierająca niebiesko-błękitno-zieloną barwę. Barwa wody w basenach źródliskowych jest efektem działań rozproszonego światła słonecznego. Zmiana odcieni barwy wody uzależniona jest od stanu pogody, stopnia nasłonecznienia bądź zachmurzenia. Dodatkowo uroku wywierzysku nadają pulsujące gejzery z piasku podrzucanego przez źródlaną wodę. Uczniowie przejeżdżali także przez piękną Spałę i Sulejów.