Szkoła Podstawowa im. Zofii Grzybowskiej w Straszowie

Efekty realizacji innowacji pedagogicznej „WYCHOWANIE PROEKOLOGICZNE” w roku szkolnym 2014/2015

Od 1 września 2014 roku rozpoczęliśmy realizację innowacji pedagogicznej pt. „ WYCHOWANIE PROEKOLOGICZNE” wg autorskiego programu mgr Grażyny Lewińskiej, która została zgłoszona do Łódzkiego Kuratora Oświaty. Organ prowadzący szkołę – Gmina Rozprza wyraziła zgodę na realizację innowacji w okresie 2014-2020.  

Edukacja ekologiczna w szkole w Straszowie rozumiana jest jako stały element wychowania rodzinnego, szkolnego i środowiskowego pozwala, by uczniowie poprzez własny przykład uświadamiali dorosłych, w myśl przysłowia „czego się Jaś nauczy, przekaże tacie...”.

Zajęciom przyświeca hasło „Edukacja środowiskowa - pierwsza w planie, na cóż bowiem zda się liczenie, czytanie, gdy życia na Ziemi nie stanie. „ (I. Oksińska).

W roku szkolnym 2014/2015 zajęcia w formie zajęć lekcyjnych odbywają się w klasach: Ia, Ib, IVa, IVb. Rekrutacja do wymienionych oddziałów odbyła się na  zasadzie powszechnej dostępności dla uczniów szkoły za pisemną zgodą rodziców.  

Zajęcia prowadzi autorka innowacji mgr Grażyna Lewińska. Uczniowie oceniani są zgodnie z zasadami oceniania dla  I i II etapu edukacyjnego określonymi w statucie szkoły.

   W  roku szkolnym 2014/2015 podczas zajęć wychowania proekologicznego w klasach pierwszych i czwartych realizowane zostały zaplanowane w programie zagadnienia.

              Ponadto prowadząca zgłosiła  klasy I a i I b do ogólnopolskiego projektu "ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM" – etap  ZIMA , który realizowany jest przez Fundację Banku Ochrony Środowiska w trosce o zdrowie młodego pokolenia. Projekt ma charakter ogólnopolskiej międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Jest to bogata oferta edukacyjna dla klas I-III szkół podstawowych, wieloaspektowy, spójny projekt doskonale wpisujący się w podstawy programowe Ministerstwa Edukacji Narodowej,  rzetelna wiedza naukowa na temat zdrowego odżywiania i roli aktywności fizycznej podana w przystępny i nieszablonowy sposób m.in. w postaci  materiałów przygotowanych na lekcje.  Uczniowie oprócz ciekawych zajęć wezmą udział w konkursach - tematem przewodnim etapu jest PICIE WODY . Rodzice uczniów  otrzymali informację zatytułowaną „FORUM ZDROWIA DLA RODZINY – Sztuka picia wody”.

            Uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w  zajęciach  dydaktycznych w terenie tj. parku szkolnym, w pobliżu szkoły, brali  udział w konkursach plastycznych organizowanych przez szkolne koło LOP. Zapoznali się z roślinami w szkole i najbliższym otoczeniem: nazywają je, wymieniają warunki życia. Poznali przyrodę wokół nas tj. zmiany w przyrodzie wraz ze zmieniającą się porą roku, odróżniają drzewa po liściach, wskazują różnicę między budową drzewa, krzewów i roślin zielnych. Poznali zwierzęta domowe i gospodarskie, warunki ich życia oraz sposoby opieki nad nimi.  Doskonale radzą sobie z segregacją odpadów, wskazują dobre nawyki w zachowaniu ludzi w stosunku do przyrody.

W klasach  IV a i IV b zrealizowane zostały wszystkie, przewidziane w programie zajęcia ( w klasie IVa -34 godz. , w kl. IVb – 30 godz.).  Uczniowie poznali środowisko lądowe: jego cechy charakterystyczne, biocenozy lądowe – pole, łąkę, las, potrafią układać proste łańcuchy pokarmowe. Czwartoklasiści uczestniczyli w  zajęciach  dydaktycznych w formie warsztatów – pracowali z kluczami do rozpoznawania roślin, ćwiczyli w programie o lesie na tablicy multimedialnej , brali  udział w konkursach plastycznych organizowanych przez szkolne koło LOP. W październiku byli na zajęciach w czytelni i pracowni ekologiczno - multimedialnej BIBLIOTEKI PEDAGOGICZNEJ w Piotrkowie Tryb. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach z ekologii na temat: ŻYCIE NA KRAWĘDZI. Zapoznali się z podstawami prawidłowego żywienia. Podczas zajęć warsztatowych przygotowali smaczne, zdrowe, kolorowe czyli wystrzałowe II śniadania, które ze smakiem spożyli. Poznali środowiska wodne poprzez obserwację mikroskopową – życie w kropli wody, a także podczas zajęć w terenie, w okolicach stawu. Doskonale radzą sobie ze wskazaniem form ochrony przyrody w najbliższym terenie i w Polsce.

            Wszyscy uczniowie  korzystający z zajęć wychowania proekologicznego biorą udział w zbiórce zużytych baterii,  czynnie uczestniczyli akcji Sprzątania Świata,   w szkolnych obchodach „Święta Drzewa” (wybrani uczniowie z klasy IV b – przygotowali przedstawienie, wszystkie klasy brały udział w konkursach na temat drzew w Polsce), chętni czwartoklasiści brali udział w konkursach wiedzy ekologicznej (Ogólnopolski Konkurs GEOPLANETA, V Konkurs Ekologiczny, EKOPLANETA), chętni uczniowie klas czwartych współtworzą szkolną gazetkę ekologiczną EKOLUDEK. Uczniowie klasy IVa przygotowali przedstawienie „Żeby zdrowym być…” z okazji Dnia Zdrowia.

         Świadomość ekologiczna uczniów  podnoszona była również poprzez:

  • organizację i udział w DNIACH LASU – wizyta pracownika Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, udział uczniów w konkursach w ramach ogólnopolskiej akcji DNI PRZYJACIÓŁ LASU 
  • zużytych baterii  i  udział uczniów w  konkursach plastycznych, literackich, wiedzy ekologicznej,
  • udział w uroczystościach związanych z obchodami „Dnia Ziemi” oraz w TYGODNIU EKOLOGICZNYM w kwietniu.
  • Wycieczka do  PGE GIGANTY MOCY w Bełchatowie - obejrzenie filmu Discovery Science oraz interaktywne zwiedzanie Ekspozycji PGE Giganty Mocy
  • Zajęcia na terenie ogródka dydaktycznego „Magiczny zakątek rekreacyjno – dydaktyczny
  • Udział w ogólnopolskiej kampanii LISTY DLA ZIEMI

 

Promocja   edukacji  ekologicznej  w  środowisku szkolnym i gminnym realizowana była poprzez:

 

  • ścisłą współpracę z instytucjami zajmującymi się profesjonalnym działaniem na rzecz ochrony  środowiska - podejmowanie działań proekologicznych wspólnie z organizacjami ( leśniczy leśnictwa Straszów, nadleśnictwa Piotrków – współpraca przy organizacji Święta Drzewa, Fundacja Banku Ochrony Środowiska – projekt dla klas I a i I b – „Zdrowo jem, więcej wiem”, Towarzystwo Przyjaciół Lasu – zgłoszenie uczniów do udziału w akcji „Dni Przyjaciół Lasu” w kwietniu , WODN - Forum Nauczycielskiego - Piotrkowskiego Kwartalnika Oświatowego – zamieszczanie artykułów autorki programu z realizacji wybranych akcji w szkole – Numer 71/2015 i Święto Drzewa w S.P. w Straszowie).
  • współpracę z innymi placówkami szkolnymi na terenie szkoły np. międzyszkolne konkursy
  • wydawanie gazetki EKOLUDEK, w której zamieszczane będą informacje o działaniach ekologicznych szkoły oraz prace uczniów powstałe na zajęciach wychowania proekologicznego ,
  • zamieszczanie informacji o działaniach realizowanych podczas zajęć na szkolnej stronie internetowej oraz stronie gminy.