Szkoła Podstawowa im. Zofii Grzybowskiej w Straszowie

LEKKI TORNISTER

Szanowni Państwo.

Minister Edukacji Narodowej ogłosił 1 października Ogólnopolskim Dniem Tornistra, a miesiąc październik Miesiącem Ważenia Tornistrów. Celem projektu jest profilaktyka wad postawy u dzieci i wzrost kompetencji rodziców, nauczycieli i higienistek szkolnych w zakresie kształtowanie prawidłowej sylwetki dziecka.

Jednym z warunków właściwego i normalnego rozwoju fizycznego dziecka jest kształtowanie prawidłowej postawy ciała. Złe nawyki związane z noszeniem zbyt dużego obciążenia na placach oraz utrzymywanie nieprawidłowej postawy ciała, mogą przyczynić się do bólów kręgosłupa, zmniejszenia pojemności płuc i nieprawidłowej statyki ciała, a w efekcie doprowadzić do poważnych schorzeń ortopedycznych i neurologicznych.

Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego prawidłowy plecak powinien:

-  ważyć 10-15% masy ciała dziecka,

-  mieć usztywnioną ściankę przylegającą do pleców,

-  mieć symetrycznie rozłożoną zawartość,  cięższe przedmioty umieszczone na dnie, a lżejsze wyżej,

-  mieć równe, szerokie szelki, których długość umożliwi swobodne wkładanie i zdejmowanie tornistra zapewniając przyleganie tornistra do pleców,

-  mieć dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej,

-  być noszony na obu ramionach.

Rodzice powinni kontrolować zawartość tornistra, aby zapobiec zabieraniu przez uczniów zbędnych rzeczy. Kupując tornister warto zwrócić uwagę na jego ciężar.