Sobota, 2017-12-16
Albiny, Sebastiana

ODŻYWIAM SIĘ ZDROWO

Jesteś tu: » Strona startowa » PROGRAMY I PROJEKTY » ODŻYWIAM SIĘ ZDROWO

Program profilaktyczny „Odżywiam się zdrowo” był realizowany  w klasie IV w październiku i listopadzie.

Przed realizacją programu, rekomendowanego przez Państwową Stację Sanitarno - Epimediologiczną w Piotrkowie Trybunalskim, odbyło się  spotkanie edukacyjne z rodzicami uczniów klasy IV - 20.09.2010r. Podczas spotkania realizująca program zapoznała rodziców z programem oraz zasadami zdrowego żywienia na podstawie prezentacji multimedialnej. Została omówiona również ankieta nr 1, która była przeprowadzona we wrześniu wśród uczniów klasy IV.

W klasie zrealizowano 5 godzin zajęć dydaktycznych podczas lekcji wychowanie proekologicznego, były to zagadnienia o tematach:

• Jak powinien odżywiać się człowiek? Podstawy prawidłowego żywienia.
  • Powiedz mi co jesz, a powiem ci kim jesteś.
  • Ekologiczne piosenki o zdrowym odżywianiu. „Stawiam na zdrowie, stawiam na mleko” – piszemy  o zasadach zdrowego odżywiania.
  • Higiena i estetyka żywienia. Przygotowujemy II śniadanie w szkole.
  • Savoir vive – właściwe zachowanie przy stole.

W szkole w ramach kampanii „ODŻYWIAM SIĘ ZDROWO” zostały :

?    Wywieszone na korytarzu szkolnym hasło ODŻYWIAM SIĘ ZDROWO – w kąciku jadalnym z  piramidą zdrowego żywienia, grzybami jadalnymi i trującymi

?    Odbył się TURNIEJ ZDROWYCH LUDZI – czyli międzyklasowe zmagania z zadaniami sportowymi oraz zjadanie zdrowej żywności (np. picie soków Kubuś, AKTIMELA, zjadania danonków, jabłek….) pod hasłem AKTYWNIE PO ZDROWIE

?    Szkoła przystąpiła do programu MLEKO W SZKOLE dla każdego dziecka  oraz „OWOCE W SZKOLE”

?    Przeprowadzono przygotowywanie zdrowego II śniadania w szkole w klasie IV

?    Dopilnowywano aby  asortyment w sklepiku szkolnym, prowadzonym przez Spółdzielnię Uczniowską „Maja” zawierał produkty zdrowe ,

?    Uczniowie zachęcani są do przynoszenia z domu owoców do drugiego śniadania,

?    Prowadzona jest akcja „Podziel się kanapką” – podczas II śniadania w szkole uczniowie, którzy mają dwie kanapki a nie są w stanie ich zjeść mogą jedną z nich odłożyć na specjalną tackę na stołówce i przeznaczyć ją dla kolegi ( często odkładane są bułki słodkie, które otrzymują uczniowie w ramach  dożywiania - uczniowie nie wstydzą się i korzystają z II śniadania odłożonego na tackę)

?    Uczniowie klas I –III realizują program AKTYWNIE PO ZDROWIE oraz 5 PORCJI WARZYW, OWOCÓW LUB SOKÓW w ramach zajęć wychowania proekologicznego

?    Uczniowie klas I – III biorą udział w konkursie na plakat w ramach programu „5 PORCJI…,

?    Uczniowie klas I – VI wzięli udział w konkursie na wypowiedź pisemną zatytułowaną STAWIAM NA ZDROWIE, STAWIAM NA MLEKO organizowaną przez Agencję Rynku Rolnego w Łodzi

Wszyscy uczniowie i ich rodzice z zadowoleniem przyjmują działania podjęte w szkole w ramach zdrowego odżywiania. Uczniom najbardziej podobały się zajęcia praktyczne, podczas których pracowali bardzo chętnie i równie chętnie spożyli wszystko to co przygotowali.

I GRUPA DZIEWCZĄT PRZYGOTOWUJE SAŁATKI OWOCOWE

CHŁOPCY KROJĄ WARZYWA NA SAŁATKĘ