Sobota, 2017-12-16
Albiny, Sebastiana

5 PORCJI W SZKOLE

Jesteś tu: » Strona startowa » PROGRAMY I PROJEKTY » 5 PORCJI W SZKOLE

„5 PORCJI WARZYW, OWOCÓW LUB SOKU”

– OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACYJNY DLA KLAS I-III

Celem programu jest kształtowanie od najmłodszych lat świadomości i właściwych nawyków żywieniowych, polegających na regularnym spożywaniu warzyw, owoców i soków. Chcemy pokazać rodzicom i przede wszystkim dzieciom z klas I-III, że owocowo-warzywne porcje są niezbędne w ich diecie i stanowią naturalne źródło cennych witamin oraz składników mineralnych. Według zaleceń ekspertów, warzywa, owoce i soki należy spożywać co najmniej 5 razy dziennie – każdego dnia. Jest to niezbędne minimum w codziennej trosce o zdrowie.

UDZIAŁ W PROGRAMIE DLA SZKÓŁ JEST BEZPŁATNY

Program sfinansowany jest ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

ZADANIA DLA SZKOŁY BIORĄCEJ UDZIAŁ W PROGRAMIE

1. Realizacja 4 scenariuszy lekcyjnych, zgodnych z podstawą programową dla klas I-III, z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych programu.
  2. Przeprowadzenie z uczniami opracowanego mini quizu z wiedzy o zdrowym odżywianiu w dwóch etapach: wstępnego badania przed przeprowadzeniem pierwszej lekcji programu oraz końcowego badania po przeprowadzeniu czwartej, ostatniej lekcji programu (wraz z krótkim raportem). Mini quiz pozwoli pokazać stan wiedzy dzieci na temat zdrowego odżywiania się oraz efekty programu w budowaniu świadomości prawidłowej diety.
  3. Dla chętnych jest konkurs na przygotowanie najciekawszego plakatu promującego program „5 porcji warzyw, owoców lub soku”.

Program w naszej szkole realizuje pani Grażyna Lewińska podczas zajęć wychowania proekologicznego. Programem objęci są uczniowie klas I – III tj. 64 osoby. Prowadząca zajęcia zgłosiła wszystkie klasy, uczniowie otrzymali książeczki do zajęć, a rodzice ulotki z informacją o programie. Zaplanowane cztery zajęcia odbywają się: jesienią, zimą, wiosną a ostatnie w kwietniu.