Wtorek, 2017-08-22
  • Do wakacji: WAKACJE!!! dni

OWOCE W SZKOLE

Jesteś tu: » Strona startowa » PROGRAMY I PROJEKTY » OWOCE W SZKOLE

Realizujemy program „Owoce w szkole”.

Celem programu „Owoce w szkole” jest ukształtowanie wśród dzieci nawyków żywieniowych, polegających na regularnym spożywaniu owoców i warzyw. Konsekwencją podniesienia świadomości uczniów w zakresie zdrowego żywienia będzie ograniczenie występowania wśród dzieci nadwagi i innych chorób cywilizacyjnych, spowodowanych zbyt małym spożyciem owoców i warzyw.

Owoce i warzywa dostarczane uczniom w ramach programu muszą spełniać wymagania jakościowe i zdrowotne określone w przepisach Unii Europejskiej i przepisach krajowych. Dostarczane owoce i warzywa są gotowe do bezpośredniego spożycia - czyste, wystarczająco rozwinięte i odpowiednio dojrzałe, zdrowe.

W programie „Owoce w szkole” przewidziane są również działania towarzyszące. Przystępując do programu szkoły są zobowiązane do realizacji działań o charakterze edukacyjnym, wzbogacającym wiedzę dzieci na temat owoców i warzyw. Tematyka z zakresu właściwego odżywiania dzieci i młodzieży znajdująca się w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2008r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. z 2009 r. Nr 4, poz. 17) stanie się podstawą do opracowania scenariuszy zajęć dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej uczestniczących w programie. Zajęcia będą miały różnorodną i ciekawą formę, a ich przebieg - także poza klasą szkolną - będzie sprzyjał inicjowaniu działań z zakresu zdrowego stylu życia.

W roku szkolnym 2010/2011 nasza szkoła zrealizowała już następujące działania towarzyszące programowi OWOCE W SZKOLE:

• umieściliśmy na stronie internetowej szkoły w zakładce PROGRAMY I PROJEKTY informację o realizacji programu w szkole, w zakładce PEDAGOG dla ucznia zostały umieszczone informacje o zdrowych nawykach żywieniowych i prezentacje temu poświęcone pochodzące ze strony internetowej WWW.aktywniepozdrowie.pl
  • zorganizowane i przeprowadzone zostały wśród uczniów klas I – III zajęcia wzbogacające wiedzę  o zdrowych nawykach żywieniowych w ramach zajęć wychowania proekologicznego, po cztery godziny w roku szkolnym w każdej z klas zgodnie z programem 5 PORCJI W SZKOLE oraz po cztery zajęcia według scenariuszy ze strony internetowej WWW.aktywniepozdrowie.pl przeznaczone dla poszczególnych klas. Wychowawcy realizowali również zajęcia poświęcone zdrowym nawykom żywieniowym w ramach wychowania proekologicznego , po jednej godzinie w semestrze    w każdej z klas. (Każda z klas w ciągu roku szkolnego będzie miała zrealizowanych 10 godzin zajęć wzbogacających wiedzę uczniów o zdrowe nawyki żywieniowe oraz wiedzę o owocach i warzywach)
  • w szkole zorganizowany był TURNIEJ ZDROWYCH LUDZI ( informacje na ten temat na szkolnej stronie http://www.spstraszow.szkolnastrona.pl/index.php?p=m&idg=mg,28,82) podczas, którego  uczniowie wykonywali ćwiczenia sprawnościowe oraz jedli zdrową żywność
  • uczniowie klasy I mieli również zajęcia poświęcone przygotowaniu sałatki warzywnej i owocowe, zaś uczniowie klas II i III zajęcia poświęcone degustacji owoców krajowych i zagranicznych.
  • odbyło się spotkanie edukacyjne w ramach zebrań z rodzicami poświęcone realizacji programu  w szkole podczas, którego wychowawcy rozdali ulotki poświęcone zdrowym nawykom żywieniowym.