Niedziela, 2017-10-22
Haliszki, Lody

DOMOWI DETEKTYWI

Jesteś tu: » Strona startowa » PROGRAMY I PROJEKTY » DOMOWI DETEKTYWI

W Szkole Podstawowej im. Z. Grzybowskiej w Straszowie od dnia 23 marca do 24 maja  w klasie IV realizowany był program profilaktyczny zatytułowany DOMOWI DETEKTYWI.

Celem programu jest opóźnianie wieku inicjacji alkoholowej oraz zmniejszanie spożycia alkoholu u tych nastolatków, którzy mieli już kontakt z alkoholem. Celem pośrednim jest ułatwianie współpracy między wychowawcami a rodzicami dla podejmowania skuteczniejszej ochrony dzieci przed różnymi zagrożeniami.

Adresatami było 20 uczniów klasy  czwartej  i ich rodzice.

W programie poruszane były następujące tematy:

• prawdy i mity na temat alkoholu
  • wpływ środków masowego przekazu na temat przekonań dotyczących alkoholu
  • rodzaje presji rówieśniczej i sposoby radzenia sobie z naciskami
  • powody, dla których młodzi ludzie sięgają po alkohol oraz konsekwencje picia w młodym wieku

Program był realizowany w szkole pod kierunkiem nauczyciela mgr Grażyny Lewińskiej oraz ćwiczenia w domu wraz z rodzicami.

Główne elementy programu:

1. spotkanie informacyjne dla rodziców
  2. wybór i szkolenie liderów młodzieżowych
  3. osiem godzin lekcyjnych zajęć prowadzonych w klasie
  4. praca drużyn domowych detektywów (rodziców wraz z dziećmi) równolegle z zajęciami w klasie przez 4 pierwsze tygodnie trwania programu
  5. "Wieczór Jasia i Małgosi" - popołudniowe spotkanie na zakończenie programu z udziałem dzieci, rodziców i zaproszonych gości

Wyposażenie stanowi pakiet materiałów dla uczniów (zakupionych w Warszawie a sfinansowanych przez Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych), na który składają się:

• podręcznik lidera
  • cztery zeszyty przeznaczone do wspólnej pracy dzieci z rodzicami w domu

Zajęcia z uczniami prowadzone były we środy, jako godziny dodatkowe, po zajęciach dydaktycznych w szkole. Odbyły  się zajęcia:                                                                                                                                                     -  wprowadzające – wybór liderów, podział na grupy i szkolenie liderów [1godz],

-   polegające na pracy z książkami [4godz],

-  tzw. kapsuła czasu [1godz.],

-  przygotowanie do wieczoru Jasia i Małgosi [3godz]

-  1 godzinne spotkanie z rodzicami i zaproszonymi gośćmi na tzw. Wieczorze Jasia i Małgosi.

Wszyscy uczniowie biorący udział w zajęciach byli zadowoleni z jego przebiegu. Bardzo podobały im się książeczki, które otrzymali. Rodzice uczniów wykazywali ciągłe zainteresowanie programem, chętnie pracowali z dziećmi podczas tzw. zadań dla Domowych Grup Detektywów oraz przyszli na Wieczór Jasia i Małgosi – czyli spotkanie kończące realizację programu, które odbyło się po południu o godz. 16.00 we wtorek  24 maja 2011r. Uczniowie podczas spotkania podzielili się swą wiedzą z rodzicami, a także zapewnili sobie i dorosłym dobrą zabawę podczas wspólnych konkurencji.

Cele pośrednie programu  zostały osiągnięte. Wszyscy uczniowie stworzyli z rodzicami, bądź z osobą dorosłą z domu domowe drużyny, w których to pracowali podczas zadań domowych w książeczkach. Frekwencja uczniów na zajęciach była maksymalna, tj. wszyscy obecni w szkole zostawali na zajęcia. Podczas popołudniowego spotkania z rodzicami zabrakło trzech rodziców i jednego ucznia (chorego w tym czasie), byli też rodzice, którzy przybyli wspólnie.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć ze spotkania z rodzicami na tzw. Wieczorze Jasia i Małgosi.