Niedziela, 2017-06-25
Łucji, Witolda
  • Do wakacji: -2 dni

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - październik 2016 r.

Jesteś tu: » Strona startowa » Biblioteka » Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - październik 2016 r.

Październik to

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship) w 1999 r.
Najpierw był to jeden dzień, od 2008 r. – cały październik.

W tym roku hasłem święta jest:

„Książka to dopiero początek...”.

Z okazji obchodów tego święta Nasza Szkolna Biblioteka zaplanowała na cały czas trwania tego święta następujące działania:

Harmonogram działań

I Tydzień (3.10 – 7.10)

Tydzień Słuchowisk i Głośnego Czytania – słuchanie bajek na przerwach w bibliotece szkolnej. Wszyscy chętni mogą posłuchać przygód Pana Kuleczki, baśni braci Grimm i innych baśni ze strony internetowej www.waszebajki.pl. Uczniowie z klasy IV B będą czytać bajki swoim najmłodszym koleżankom i kolegom z klas 0 A i B w ramach projektu "Z Brzechwą jest wesoło".

II Tydzień (10.10 – 14.10)

Tydzień Baśni i Bajek - uczniowie z całej szkoły będą mogli wykonywać prace plastyczne na temat ulubionych utworów. Na zajęciach bibliotecznych będzie można zapoznawać się z wierszami i utworami bajkowymi.

Uwaga KONKURS!

Zapraszamy Was do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Baśnie, naturalnie!". Praće należy wykonać na kartonie w formacie A3. Do zrobienia kompozycji należy wykorzystać materiały naturalne takie jak: patyki, drobne kamyczki, muszelki. Powinny one stanowić zasadniczą część pracy konkursowej. Dopuszcza się możliwość uzupełniania kompozycji o fragmenty dorysowywane czy domalowywane. Istnieje również możliwość dopełnienia kolażu elementami wyklejanki. Organizatorzy oczekują [rac, które powstaną w oparciu o teksty wybranych baśni świata. Do pracy należy dołączyć krótkie streszczenie utworu. Prace należy składać w bibliotece szkolnej.

Zapraszamy do udziału w konkursie.

Więcej szczegółów dotyczących dotyczących konkursu szukajcie w Regulaminie dostępnym w bibliotece szkolnej.

III Tydzień (17.10 – 21.10)

Tydzień Książki – lekcje biblioteczne na tematy związane z książką oraz konkurs literacki. Uczniowie klas V, VI A i VI B wraz z wychowawcami odiwedzą bibliotekę publiczną w Piotrkowie Trybunalskim. W trakcie wizyty zapoznają się z tą placówką oraz wezmą udział w lekcjach bibliotecznych.

Konkurs Literacki

Moja niezwykła książka

1. Konkurs adresowany jest do uczniów klas IV – VI.

2. Praca konkursowa powinna być opowiadaniem o ulubionej książce.

3. Praca powinna zawierać wyjaśnienie – dlaczego autor pracy konkursowej –  uznał książkę za niezwykłą.

4. Praca powinna być napisana na jedną stronę formatu A4  ( ręcznie lub komputerowo)

5. Prace należy składać do nauczycieli języka polskiego - pani mgr Małgorzaty Pokory oraz pani mgr Kamili Drążczyk, które je ocenią i wybiorą najlepsze prace do zaprezentowania na tablicy informacyjnej biblioteki szkolnej oraz w "Szkolnych zakamarkach".

6. Prace należy składać w bibliotece szkolnej do 21 października 2016 r.

Dodatkowe informacje w bibliotece szkolnej.

Serdecznie zapraszamy !!!

IV Tydzień (24.10 – 28.10)

Tydzień czytelnictwa – lekcje biblioteczne promujące czytelnictwo. Wykonywanie zakładek do książek na lekcjach oraz na przerwach w bibliotece szkolnej. Wykonanie gazetki na tablicę informacyjną biblioteki promującą czytelnictwo.

Uczniowie klas IV A i IV B odwiedzą Gminne Centrum Kultury w Rozprzy, gdzie zapoznają się z zasobami biblioteki oraz będą uczestniczyć w zajęciach promujących czytelnictwo wśród młodzieży.

W ramach tego tygodnia naszą szkołę odwiedzą czarodzieje i wróżki, którzy będą zadawać wszystkim klasom zagadki związane z książką i biblioteką. Za prawidłowe odpowiedzi będą czekały nagrody.

V Tydzień (31.10 – 4.11)

Podsumowanie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Wystawienie najładniejszych prac na tablicy biblioteki. Wręczenie pamiątkowych dyplomów i upominków dla zwycięzców konkursów. Informacja na stronie internetowej szkoły o przebiegu Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w naszej szkole.

Zwieńczeniem Miesiąca Bibliotek Szkolnych będzie uroczyste pasowanie na czytelników biblioteki uczniów klasy I - "Pierwszoklasista czytelnikiem na schwał".

Biblioteka szkolna przygotowała przedstawienie pod tytułem "Piraci na Książkolandii" z udziałem uczniów klasy VI B i VI A. Na uroczystość zostaną zaproszeni rodzice.