Sobota, 2017-12-16
Albiny, Sebastiana

"Bieg po zdrowie" - program antytytoniowej edukacji zdrowotnej

Jesteś tu: » Strona startowa » Pedagog » "Bieg po zdrowie" - program antytytoniowej edukacji zdrowotnej

Program Edukacyjny "Bieg po zdrowie"

Bieg po zdrowie” to nowy program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami. I edycja programu będzie miała miejsce w roku szkolnym 2016/2017 i obejmie do 20% szkół podstawowych w Polsce.

Nasza szkoła znajduje się wśród nich.

Grupa, do której skierowany jest nowy program, to dzieci w IV klasie szkoły podstawowej (grupa wiekowa 9-10 lat). - w naszej szkole jest to klasa IVa

Główne cele programu:

· opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży

· pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego.

· zwięk­szanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kon­tekście szkodliwości palenia papierosów.

Zajęcia w programie „Bieg po zdrowie” realizowane są za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców. Podstawą zajęć jest stymulowanie kreatywności i aktywności. Bohaterami łączącymi treści poszczególnych spotkań jest dwoje uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej, Natalia i Kuba. Wydarzenia z ich życia będą tłem poruszanych tematów.

Będziemy zachęcać uczniów do aktywnego udziału w zajęciach. Zdobytą wiedzę i umiejętności uczniowie będą mogli stosować w codziennym życiu.

Podczas cyklu zajęć dzieci będą:

· dyskutować,

· wymieniać doświadczenia, spostrzeżenia, refleksje i pomysły,

· przeprowadzać wywiady z osobami niepalącymi,

· liczyć koszty palenia papierosów,

· pracować w grupach przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów

· tworzyć komiks z bohaterami programu.

Program jest skierowany także do rodziców i opiekunów uczniów, gdyż zwiększa to skuteczność programów profilaktycznych.

Do programu przygotowano atrakcyjne, bogato ilustrowane materiały:

· podręcznik dla nauczyciela;

· zeszyt ćwiczeń dla ucznia;

· plakaty;

· ulotkę informacyjną dla rodziców;

· filmy edukacyjne dla rodziców i nauczycieli.

Program w szkole poprowadzi mgr Grażyna Lewińska - w terminie od grudnia 2016 do maja 2017r.

dokładne informacje o programie pod linkiem: http://gis.gov.pl/zdrowie/promocja-zdrowia/profilaktyka-palenia-tytoniu/425-program-edukacyjny-bieg-po-zdrowie