Środa, 2018-06-20
Bogny, Rafaeli

SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE

Jesteś tu: » Strona startowa » SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE

Dnia 14 listopada 2016r., Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej im. Zofii Grzybowskiej w Straszowie  uchwaliła, iż nasza szkoła wyraża gotowość przystąpienia do Rejonowej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.

Szkoła promująca zdrowie tworzy warunki i podejmuje działania, które sprzyjają:

• dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej,
  • podejmowaniu przez jej członków działań na rzecz zdrowia własnego i innych ludzi
  • tworzenia zdrowego środowiska

Jakie są główne cechy Szkoły Promującej Zdrowie?

• edukacja prozdrowotna w ramach programu nauczania,
  • uwzględnienie zdrowia w całym życiu szkoły, tzw. „ethos” zdrowia,
  • w szkole, troska o dobre samopoczucie uczniów i pracowników,
  • współdziałanie szkoły z rodziną i społecznością lokalną.

Jakie są cele Szkoły Promującej Zdrowie?

Nadrzędnym celem SZPZ jest zdrowy styl życia całej społeczności szkolnej i lokalnej.

Aby to osiągnąć, społeczność szkolna powinna starać się m.in.:

• kształtować poczucie odpowiedzialności za zdrowie każdej osoby, w rodzinie i w społeczności lokalnej,
  • zachęcać do zdrowego stylu życia oraz stworzyć uczniom i pracownikom realne i atrakcyjne możliwości dokonywania zdrowych wyborów,
  • umożliwiać uczniom rozwój ich potencjału fizycznego, psychicznego i społecznego oraz wzmacniać w nich poczucie własnej wartości,
  • zapewnić sprzyjające zdrowiu środowisko do pracy i nauki,
  • włączyć edukację zdrowotną uczniów do programu nauczania szkoły z wykorzystaniem aktywizujących metod nauczania,
  • wyposażać uczniów w wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania wyborów dla poprawy własnego zdrowia oraz tworzenia zdrowego i bezpiecznego środowiska fizycznego,
  • włączyć do działań szkoły służbę zdrowia, zwłaszcza do edukacji zdrowotnej.

W tworzeniu Szkoły Promującej Zdrowie współuczestniczą:

• uczniowie
  • nauczyciele
  • rodzice
  • pracownicy szkoły

Szkoła promująca zdrowie zwiększa możliwości młodych ludzi do podejmowania działań i dokonywania zmian. Jest miejscem, w którym uczniowie pracując razem z  nauczycielami i innymi osobami, mogą osiągnąć sukces. Wzmacnianie młodych ludzi, wspieranie ich wizji i idei, umożliwia im wpływ na ich życie i warunki życia (WHO, 1997). Od wielu lat nasza szkoła podejmuje szereg działań związanych z promocją zdrowia. Edukacja zdrowotna stanowi ważny element  programu nauczania i wychowania naszej szkoły. Po zapoznaniu się z zasadami organizacji i strategii Projektu "Szkoła Promująca Zdrowie" zauważyliśmy wiele wspólnych zasad, sposobów działania łączących nas z siecią szkół promujących zdrowie. Projekt ten wydał się nam idealnym dla kontynuacji naszej pracy. Podjęliśmy decyzję uczestnictwa w projekcie.

Powołano koordynatora projektu p. Grażynę Lewińską oraz Szkolny Zespół Programu Promocji Zdrowia:

- p. Anna Mazerant

- p. Ewa Górecka