Szkoła Podstawowa im. Zofii Grzybowskiej w Straszowie

"Przykazania" TURYSTY

 

„BO JA MAM TYLKO JEDEN ŚWIAT

 SŁOŃCE GÓRY POLA WIATR

 I NIC MNIE WIĘCEJ NIE OBCHODZI

 BOM TURYSTĄ SIĘ URODZIŁ”

 

 

Dziesięć przykazań turysty nizinnego

 1. Sprawdź stan zdrowia i sprawność fizyczną.
 2. Przygotuj plan wycieczki.
 3. Ubierz się stosownie do pory roku i pogody. Pamiętaj o: wygodnym obuwiu sportowym i pelerynie przeciwdeszczowej.
 4. Zaplanuj posiłki i miejsca odpoczynku.
 5. Dostosuj prędkość wędrówki do możliwości uczestników wycieczki.
 6. Poruszaj się zgodnie z planem, wiadomość zostaw w punkcie kontaktowym.
 7. Zachowaj zasady bezpiecznego poruszania się po drogach.
 8. Zostaw po sobie miejsce tak, jak chciałbyś je zastać.
 9. Zabierz apteczkę.
 10. Pamiętaj o zabraniu dobrego HUMORU:)

Dziesięć przykazań

turysty górskiego

 

 1. Zanim wyruszysz w góry sprawdź stan zdrowia, fizyczną sprawność oraz siły swoje, dzieci i współtowarzysza, a także posiadanie doświadczenie.
 2. Przygotuj  dokładnie plan każdej wycieczki. Sięgnij w tym celu do map, przewodników, informacji turystycznej, wskazówek tubylców, gospodarzy schronisk i przewodników górskich.
 3. W  górach potrzebne jest stosowne wyposażenie i ubiór, przede wszystkim wysokie mocne buty na karbowej podeszwie,  niezbędna jest odzież chroniąca przed złą pogodą i zimnem, bowiem warunki atmosferyczne zmieniają się tu często i szybko.
 4. Ze względów osobistego bezpieczeństwa, a szczególnie możliwości wypadku, pozostaw wiadomość w domu, w schroniskach i u znajomych, podając trasę, cel wycieczki oraz czas powrotu.
 5. Szybkość poruszania dostosuj do możliwości swoich i współtowarzyszy. Pożeranie kilometrów prowadzi niechybnie do wyczerpania.
 6. Nie zbaczaj ze szlaku. Upadki możliwe są też w łatwym terenie, dlatego uważaj na każdy krok. Szczególną ostrożność należy zachować przy przechodzeniu stromych stoków, zwłaszcza gdy są mokre i zaśnieżone. Wchodzenie na płaty starego śniegu połączone jest z trudnościami i niebezpieczeństwem.
 7. Nie strącaj kamieni, gdyż narażasz innych turystów na poważne niebezpieczeństwo. Przechodź szybko miejsca zagrożone przez spadające kamienie.
 8. Wiedz kiedy zawrócić z drogi. To nie hańba, lecz głos rozsądku. Jest to konieczne w przypadku załamania się pogody, nadejścia mgły, względnie gdy trasa okaże  się zbyt trudna.
 9. Zachowaj spokój gdy nastąpi wypadek. Przyjętymi w górach sygnałami wezwij pomoc. Wzywanie pomocy we wszystkich górach świata to: sześciokrotny sygnał dźwiękowy lub wzrokowy – 6 razy na minutę. Odpowiedź: pomoc nadchodzi – 3 razy na minutę. Poszkodowanego ułóż w bezpiecznej pozycji i widocznym miejscu. Wezwij pomoc w schronisku lub zaalarmuj GOPR (Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe).
 10. Dbaj w górach o porządek i czystość. Usuwając stąd hałas i śmieci czynisz miejsce dla kultury i koleżeńskości.