"Przykazania" TURYSTY

I NIC MNIE WIĘCEJ NIE OBCHODZI

BOM TURYSTĄ SIĘ URODZIŁ”

Dziesięć przykazań turysty nizinnego

1. Sprawdź stan zdrowia i sprawność fizyczną.
  2. Przygotuj plan wycieczki.
  3. Ubierz się stosownie do pory roku i pogody. Pamiętaj o: wygodnym obuwiu sportowym i pelerynie przeciwdeszczowej.
  4. Zaplanuj posiłki i miejsca odpoczynku.
  5. Dostosuj prędkość wędrówki do możliwości uczestników wycieczki.
  6. Poruszaj się zgodnie z planem, wiadomość zostaw w punkcie kontaktowym.
  7. Zachowaj zasady bezpiecznego poruszania się po drogach.
  8. Zostaw po sobie miejsce tak, jak chciałbyś je zastać.
  9. Zabierz apteczkę.
  10. Pamiętaj o zabraniu dobrego HUMORU:)

Dziesięć przykazań

turysty górskiego

1. Zanim wyruszysz w góry sprawdź stan zdrowia, fizyczną sprawność oraz siły swoje, dzieci i współtowarzysza, a także posiadanie doświadczenie.
  2. Przygotuj  dokładnie plan każdej wycieczki. Sięgnij w tym celu do map, przewodników, informacji turystycznej, wskazówek tubylców, gospodarzy schronisk i przewodników górskich.
  3. W  górach potrzebne jest stosowne wyposażenie i ubiór, przede wszystkim wysokie mocne buty na karbowej podeszwie,  niezbędna jest odzież chroniąca przed złą pogodą i zimnem, bowiem warunki atmosferyczne zmieniają się tu często i szybko.
  4. Ze względów osobistego bezpieczeństwa, a szczególnie możliwości wypadku, pozostaw wiadomość w domu, w schroniskach i u znajomych, podając trasę, cel wycieczki oraz czas powrotu.
  5. Szybkość poruszania dostosuj do możliwości swoich i współtowarzyszy. Pożeranie kilometrów prowadzi niechybnie do wyczerpania.
  6. Nie zbaczaj ze szlaku. Upadki możliwe są też w łatwym terenie, dlatego uważaj na każdy krok. Szczególną ostrożność należy zachować przy przechodzeniu stromych stoków, zwłaszcza gdy są mokre i zaśnieżone. Wchodzenie na płaty starego śniegu połączone jest z trudnościami i niebezpieczeństwem.
  7. Nie strącaj kamieni, gdyż narażasz innych turystów na poważne niebezpieczeństwo. Przechodź szybko miejsca zagrożone przez spadające kamienie.
  8. Wiedz kiedy zawrócić z drogi. To nie hańba, lecz głos rozsądku. Jest to konieczne w przypadku załamania się pogody, nadejścia mgły, względnie gdy trasa okaże  się zbyt trudna.
  9. Zachowaj spokój gdy nastąpi wypadek. Przyjętymi w górach sygnałami wezwij pomoc. Wzywanie pomocy we wszystkich górach świata to: sześciokrotny sygnał dźwiękowy lub wzrokowy – 6 razy na minutę. Odpowiedź: pomoc nadchodzi – 3 razy na minutę. Poszkodowanego ułóż w bezpiecznej pozycji i widocznym miejscu. Wezwij pomoc w schronisku lub zaalarmuj GOPR (Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe).
  10. Dbaj w górach o porządek i czystość. Usuwając stąd hałas i śmieci czynisz miejsce dla kultury i koleżeńskości.