SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE

Dnia 14 listopada 2016r., Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej im. Zofii Grzybowskiej w Straszowie  uchwaliła, iż nasza szkoła wyraża gotowość przystąpienia do Rejonowej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.

Szkoła promująca zdrowie tworzy warunki i podejmuje działania, które sprzyjają:

• dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej,
  • podejmowaniu przez jej członków działań na rzecz zdrowia własnego i innych ludzi
  • tworzenia zdrowego środowiska

Jakie są główne cechy Szkoły Promującej Zdrowie?

• edukacja prozdrowotna w ramach programu nauczania,
  • uwzględnienie zdrowia w całym życiu szkoły, tzw. „ethos” zdrowia,
  • w szkole, troska o dobre samopoczucie uczniów i pracowników,
  • współdziałanie szkoły z rodziną i społecznością lokalną.

Jakie są cele Szkoły Promującej Zdrowie?

Nadrzędnym celem SZPZ jest zdrowy styl życia całej społeczności szkolnej i lokalnej.

Aby to osiągnąć, społeczność szkolna powinna starać się m.in.:

• kształtować poczucie odpowiedzialności za zdrowie każdej osoby, w rodzinie i w społeczności lokalnej,
  • zachęcać do zdrowego stylu życia oraz stworzyć uczniom i pracownikom realne i atrakcyjne możliwości dokonywania zdrowych wyborów,
  • umożliwiać uczniom rozwój ich potencjału fizycznego, psychicznego i społecznego oraz wzmacniać w nich poczucie własnej wartości,
  • zapewnić sprzyjające zdrowiu środowisko do pracy i nauki,
  • włączyć edukację zdrowotną uczniów do programu nauczania szkoły z wykorzystaniem aktywizujących metod nauczania,
  • wyposażać uczniów w wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania wyborów dla poprawy własnego zdrowia oraz tworzenia zdrowego i bezpiecznego środowiska fizycznego,
  • włączyć do działań szkoły służbę zdrowia, zwłaszcza do edukacji zdrowotnej.

W tworzeniu Szkoły Promującej Zdrowie współuczestniczą:

• uczniowie
  • nauczyciele
  • rodzice
  • pracownicy szkoły

Szkoła promująca zdrowie zwiększa możliwości młodych ludzi do podejmowania działań i dokonywania zmian. Jest miejscem, w którym uczniowie pracując razem z  nauczycielami i innymi osobami, mogą osiągnąć sukces. Wzmacnianie młodych ludzi, wspieranie ich wizji i idei, umożliwia im wpływ na ich życie i warunki życia (WHO, 1997). Od wielu lat nasza szkoła podejmuje szereg działań związanych z promocją zdrowia. Edukacja zdrowotna stanowi ważny element  programu nauczania i wychowania naszej szkoły. Po zapoznaniu się z zasadami organizacji i strategii Projektu "Szkoła Promująca Zdrowie" zauważyliśmy wiele wspólnych zasad, sposobów działania łączących nas z siecią szkół promujących zdrowie. Projekt ten wydał się nam idealnym dla kontynuacji naszej pracy. Podjęliśmy decyzję uczestnictwa w projekcie.

Powołano koordynatora projektu p. Grażynę Lewińską oraz Szkolny Zespół Programu Promocji Zdrowia, w jego skład wchodzą:

- p. Monika Studziżur (n-l)

- p. Agnieszka Ziemska (n-l)

- p. Magdalena Pielużek (n-l)

- p. Anna Szwejkowska (rodzic, stomatolog)

- p. Renata Staszewska (sekretarz szkoły)

- p. Teresa Kucharczyk (pielęgniarka szkolna)

W dniu 5 grudnia  2019 roku podczas konferencji wojewódzkiej „Edukacja dla zdrowia”, która odbyła się w Politechnice Łódzkiej, nasza szkoła otrzymała Wojewódzki Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie.

W środę 18 stycznia 2023r. społeczność Szkoły Podstawowej im. Zofii Grzybowskiej w Straszowie otrzymała z rąk wiceminister w randze Sekretarza Stanu Marzeny Machałek Certyfikat „SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE” podpisany przez Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka i Przewodniczącą Kapituły Krajowego Certyfikatu Przedszkole i Szkoła Promująca Zdrowie prof. dr hab. Barbarę Woynarowską.